Prof. Magdalena Martusewicz-Boros

Specjalista chorób płuc i chorób wewnętrznych z ponad 30-letnim stażem pracy klinicznej.
Szkolenia w europejskich ośrodkach eksperckich zajmujących się chorobami płuc (szpital Baujon w Paryżu, Klinika Rzadkich Chorób Płuc w Lyonie, szpital Brompton w Londynie i Klinika Pneumonologii Uniwersyteckiego szpitala A. Gemelli w Rzymie).
Doktorat i habilitacja w obszarze chorób śródmiąższowych płuc.
Kierownik dwóch oddziałów chorób płuc (X i XII) w III Klinice Chorób Płuc i Onkologii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.
Doświadczenie w diagnostyce i leczeniu:

  • chorób śródmiąższowych  płuc takich jak: sarkoidoza (również z zajęciem serca), idiopatyczne włóknienie płuc, zapalenie płuc z nadwrażliwości (alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych – AZPP) oraz inne choroby śródmiąższowe przebiegające z włóknieniem płuc
  • chorób obturacyjnych takich jak: astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), rozedma, przewlekłe zapalenie oskrzeli
  • stanów po przebytym zapaleniu płuc w przebiegu infekcji COVID-19
  • rozstrzeni oskrzeli i oskrzelików
  • innych rzadszych chorób płuc (np. alergiczna aspergiloza oskrzelowo płucna, zmiany w płucach w przebiegu chorób tkanki łącznej i innych chorób układowych, organizujące zapalenie płuc, ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń – GPA, kwasochłonna ziarniniakowatość z zapaleniem naczyń – EGPA, limfangioleiomiomatoza – LAM, histiocytoza).

Autorka i współautorka licznych publikacji naukowych (prac oryginalnych i poglądowych, monografii, rozdziałów w podręcznikach), w tym polskich wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia idiopatycznego włóknienia płuc oraz wytycznych dotyczących innych chorób śródmiąższowych z postępującym włóknieniem płuc. Wykładowca na kursach i szkoleniach dla lekarzy. Członek Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc i European Respiratory Society. Od roku 2022  Przewodnicząca Sekcji Chorób Śródmiąższowych Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc.