Echokardiografia dorosłych

Co to echo serca?

To badanie bezinwazyjne metodą diagnostyczną (obrazową) opartę na wykrywaniu zaburzeń funkcjonowania serca oraz jego wad. Poprzez powracające do głowicy ultradźwięki, które odbijają się od struktur serca pozwalają na ich wizualizację na ekranie w czasie rzeczywistym. Specjalista poprzez takie badanie może ocenić budowę serca oraz naczyń krwionośnych, sprawdzić pracę mięśnia sercowego, czy zweryfikować prawidłowość pracy zastawek serca.

Echo serca – wskazania

Wskazanie wykonania badania kieruje się do osób, które miały zawał serca, udar mózgu, niewyjaśnione omdlenia lub szmery w sercu. Na badanie kieruje się również osoby, które czują ból w klatce piersiowej, czy skarżą się na dusznoci – tym badaniem możemy potwierdzić lub wykluczyć kardiologiczną przyczynę tych dolegliwości.

Profilaktycznie badanie powinny wykonywać osoby między innymi:

  • w przypadku; chorób układu krążenia, choroby zakrzepowo-zatorowej, choroby niedokrwiennej serca, czy wad serca.
  • przy; nadciśnieniu tętniczym, zapaleniu wsierdzia, zapaleniu mięsnia sercowego, przeroście mięśnia sercowego, zaburzeniach rytmu serca, czy kardiomiopatii.

To kilka z przykładów, nie zapominajmy, że echo serca jest istotnym badaniem diagnostycznym, które w łatwy i szybki sposób pomoże w określeniu nieprawidłości pracy serca.

Przebieg badania

Pacjent rozebrany od pasa w górę, kładzię się na lewym boku z ręka pod głową. Prawą rękę układa wzdłuż tułowia. Następnia specjalista wykonujący badanie przykładając do klatki piersiowej ultradzwiękową głowicę aparatu z żelem zaczyna badanie. Opis dostaje się bezpośrednio po wykonaniu badania i z nim trzeba udać się do odpowiedniego specjalisty, który zinterpretuje nam wynik.

Przygotowanie

Badanie echo jet całkowicie nieinwazyjnym, bezbolesnym i bezpiecznym badaniem dla Pacjenta, dlatego można wielkokrotnie powtarzać badanie. Tym samym do samego badania Pacjent nie ma specjalnego przygotowania.